YÜREK SEFERİM

Kim demiş ki gül yaşar diken himayesinde, dikenin itibarı ancak gül sayesinde...

AnasayfaPortalliGaleriTakvimSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 

Başınızı omzuna yaslayacağınız bir dostunuz var mı???

YazarMesaj
SıZıM
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajKonu: Başınızı omzuna yaslayacağınız bir dostunuz var mı???   18.08.07 23:40

Yüreğiniz acı ve hüzünle dolu, içiniz sıkıntılar içerisinde bocalayıp, kanadı kırık bir kuş misali çırpınırken, arayıp birkaç saat oturabileceğiniz, sizin dertlerinizi dinleyecek, sizin kaprislerinize katlanacak kaç dostunuz var? Yada var mı acaba diye sorayım.

Dostlar ender bulunan mücevherlerdir. Hatta ondan daha da kıymetli paranız olunca dünyanın en kıymetli mücevherine sahip olma ihtimaliniz vardır. Ancak dostlar asla parayla satın alınamaz. Dostlar, ağlayacak gibi olduğumuzda sizi güldüremeseler bile' sizinle ağlayabilirler. İhtiyacınız olduğunda sizi dinlemeye hazırdırlar ve yürekleri her zaman size açıktır. Kendi kendinize bile açmaktan çekindiğiniz sırlarınızı ancak onlara açar ve rahatlarsınız.

Dostlar derken elbette GERÇEK DOSTLARDAN bahsettiğimiz her halde hatırlatmama gerek yoktur. Dost görünüp sırf kendi çıkarları kollayanları dost olarak almıyorum. Mevlana Celaleddin-i Rumiye atfedilen bir hikaye var hani Mevlana ve bir talebesi dostluğun ve arkadaşlığın konu edildiği bir sohbet ortamından çıkmışlar. Birlikte yolda yürürlerken, biraz ileride yolun kenarında iki köpeğin koyun koyuna sokulup birlikte uyumakta olduklarını görürler. Talebe biraz önce dinledikleri sohbetin etkisi altında kalarak bu görüntü karşısında çok duygulanır. Mevlanaya biraz önceki sohbeti iyi dinlediğini göstermek istediğinden mi, yoksa Mevlana;nın bu konudaki görüşlerini merak ettiğinden midir bilinmez. Ona şöyle der: Muhterem Hocam, şu manzaraya bakınNe kadar ders alınacak yüce bir dostluk örneği değil miMevlana öğrencisinin bu heyecanı karşısında hafifçe gülümser ve kişisel çıkarların nice dostlukları yakıp kül ettiğini hatırlattıktan sonra, ona unutamayacağı bir ders verir. Şöyle der: 'Evladım Sen onların arasına bir kemik atıver de, bak o zaman gör, dostluklarını
bir söz vardır. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler ise paylaştıkça azalır; İşte biz de öyle dostlar ararız bazen Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar Ama her şeyden de önemlisi
ÖNCELİKLE BİZİM KENDİMİZİN OMUZ DAYANACAK BİR DOST OLMAMIZDIR.

bir akşam üstü yanımız da kimsecikler olmaz;
ya da olması gerekenler yanımızdakiler değildir !!!
Kullanıcı profilini gör http://yurekseferi.forumzen.com

1 sayfadaki 1 sayfası