YÜREK SEFERİM

Kim demiş ki gül yaşar diken himayesinde, dikenin itibarı ancak gül sayesinde...
 
AnasayfaPortalliGaleriTakvimSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 Berat Gecesi Yapılacak Dua ve İbadet

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SıZıM
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
avatar

Mesaj Sayısı : 1538
Yaş : 113
Kayıt tarihi : 07/11/06

MesajKonu: Berat Gecesi Yapılacak Dua ve İbadet   28.08.07 0:13
Berat Gecesi Yapılacak Dua ve İbadet


Hz. Âişe [r.ah] validemiz şöyle anlatmıştır: Resûlullah [s.a.v] şaban ayının on beşinci gecesi benim yanımdaydı. Bir ara kendisini yanımda bulamadım; diğer hanımlarının yanına gitti zannettim, içimi bir kıskançlık sardı. Hemen kalkıp aramaya başladım. Hanımlarının odalarını dolaştım, bulamadım; sonra dışarı çıktım; kendisini Bakî‘ Mezarlığı‘nda buldum. Baktım ki mümin erkek ve kadınlarla şehidler için Allah‘a dua ediyor, aflarını istiyordu. Onu böyle görünce, içimden,
“Anam babam sana feda olsun! Sen Rabb‘inin razı olduğu iştesin, bizler ise dünya işlerinin derdindeyiz“ dedim ve kendisine görünmeden eve döndüm. Sonra eve teşrif ettiler. Benim nefes nefese kaldığımı görünce,

“Bu halin nedir?“ diye sordu; ben de durumu anlattım. Bana,

“Ey Âişe, Allah ve Resûlü‘nün sana haksızlık yapacağını mı düşünüyorsun? Hayır, bu asla olmaz. Fakat bana Cebrail geldi ve şöyle dedi: ‘Bu gece, şabanın yarısıdır (Berat gecesidir). Allah Teâlâ bu gecede Kelp kabilesinin koyunlarının tüyü adedince mümini cehennemden azat eder. Ancak Allah şu kimselere rahmet nazarı ile bakmaz: Kendisine şirk koşan, kalbi müminlere karşı kin ve düşmanlık ile dolu olan, akraba ile hukukunu kesen, anne babasına âsi olan ve sürekli içki içen.‘

Allah Resulü (s.a.v) sonra üzerindeki elbiseyi kenara koyarak bana,

“Ey Âişe, izin verirsen bu geceyi ibadetle geçirmek istiyorum“ buyurdu, ben de,

“Anam babam sana feda olsun, izin veriyorum“ dedim ve Resûl-i Ekrem (s.a.v) kalktı namaza durdu, sonra secdeye vardı. Secdede o kadar uzur kaldı ki ben ruhu kabzelip vefat etti zannettim. Elimle ayağına dokunduğumda, saadetli ayağını hareket ettirdi. Kulak verdim ki secdede şöyle dua ediyordu:

“Sana bütün benliğim ve duygularımla secde ediyorum. Kalbim sana iman etti. Nimetlerini ve günahlarımı itiraf ediyorum. Zira senden başka günahları affedecek yoktur. Allahım! Gazabından rızâna, azabından affına ve senden yine sana sığınırım! Ben seni hakkı ile övüp sena edemem; sen kendini nasıl övüyorsan öylece yücesin.“ (Beyhakî, Şuabü‘l-İmân, nr. 3837-3838; Tebrîzî, Mişkâtü‘l-Mesâ-bih, nr. 1305; Münzirî, et-Tergîb ve‘t-Terhfb, nr. 1520.)

Bu hadisler, Berat gecesinin namaz, dua, zikir ve istiğfar gecesi olduğunu göstermektedir. “Şabanın yarısı olunca gecesini ibadetle geçirin, sabahına çıktığınız günde de oruçlu olun“buyrulması da bu gecenin ibadetle geçirilmesinin faziletini göstermektedir.

Bu gecede, nafile namaz olarak teheccüd namazı yanında, tövbe, tesbih, hacet namazları kılınabilir. Kazâsı olanlar kaza namazı kılabilirler. Yüce Allah‘tan dinimiz ve dünyamız adına hayırlı isteklerde bulunabiliriz.

Berat gecesi pek mübarek bir gecedir. Berat gecesinde, yaratıkların bir sene içindeki rızıkları, zengin veya fakir, aziz veya zelil olacakları, ölüm vakti gelenlerin ecelleri, hacca gideceklerin isimleri ve benzeri işlerin hükmü Allah tarafından görevli meleklere bildirilir. Bu bakımdan Berat gecesinde ibadet etmenin büyük sevabı, feyzi ve bereketi vardır.

Mümine gereken işlerden biri de dualarının kabulünü ve günahlarının affını engelleyen işlerden kaçınmaktır. O günahların başında şirk, bir cana kıymak ve zina yapmak gelmektedir. Bu üçü Allah katındaki en büyük günahlardır.

Günahların affını engelleyen günahlardan biri de müslüman kardeşine kin, haset ve düşmanlık beslemektir. Evzâî (rah) günahların affedilmesine engel olan kini şöyle açıklamıştır: “İnsanın affına engel olan kin, Resûl-i Ekrem‘in (s.a.v) ashabından herhangi birine karşı yapılan kin ve düşmanlıktır. Ashâb-ı güzinden herhangi birine karşı yapılan kin, kişinin yakınlarına beslediği kinden daha tehlikeli ve kötüdür.“

KUTSAL GÜNLER VE GECELER
MAHMUT KAYA
SEMERKAND

_________________
Ne beyan-ı hale cür’et, ne figana takatim var
Ne reca-yı vasla gayret, ne firaka kudretim var...

***
bir akşam üstü yanımız da kimsecikler olmaz;
ya da olması gerekenler yanımızdakiler değildir !!!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://yurekseferi.forumzen.com
 
Berat Gecesi Yapılacak Dua ve İbadet
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İstanbul Afyonlular Gecesi
» Gece İbadet (Vel-Leyl !)
» İlçemize yapılacak olan Afyonkarahisar 2. OSB çalışmalarına hız verildi.
» HAMİLELİK VE DUALAR
» Ölümümü izler misin?

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
YÜREK SEFERİM :: YÜREK SEFERİME HOŞ GELDİNİZ... :: İSLAM :: BAYRAMLARIMIZ...-
Buraya geçin: