YÜREK SEFERİM

Kim demiş ki gül yaşar diken himayesinde, dikenin itibarı ancak gül sayesinde...
 
AnasayfaPortalliGaleriTakvimSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 SAKIN SAKIN SAKIN

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SıZıM
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
avatar

Mesaj Sayısı : 1538
Yaş : 113
Kayıt tarihi : 07/11/06

MesajKonu: SAKIN SAKIN SAKIN   03.11.07 0:00

SAKIN SAKIN SAKIN

Sakin yaptigin islerde ve buldugun manevi halde kendi gücünü görmeyesin. Bu hal kisiyi azdirir ve YARATAN’in rahmet nazarindan uzak kilar. Sakin sözünü dinletme ve kabul ettirme hevesine de kapilmayasin. Önce temeli at sonra üzerine binayi çik. Kalbini derin kaz ki oradan hikmet pinarlari fiskirsin, sonra ihlas ve iyi islerle o binayi yükselt. Bu islerden sonra halki o köske davet et.
***
Baskasinda bulunan bir hatayi defetmek istersen nefsinle yapma, imaninla yap. Kötülükleri ancak iMAN yikar. Bu durumda RABB’in sana islerinde yardimci olur. O kötülügü yok etmek için arkadas olur, O kötülügü ezer ortadan kaldirir. Eger bir kötülügü nefsin için, halkin seni tanimasi için ortadan kaldirmaya niyet edersen rezil olursun. Her iste HAKK’in rizasi aranmalidir.
***
iSLAM gömlegin yirtik, iMAN elbisen pis, kalbin cahil, için kederle dolu. Gönlün iSLAMiYET’e açik degil. iç alemin harap, disin mamur, bütün sayfalarin günah karasi. Sevdigin ve arzuladigin yalnizca dünya.
Kabir kapisi açik ve ahiret sana dogru gelmekte. En kisa zamanda aklini basina topla, yalniz dünya azigi toplamaktan vazgeç de ahiret azigini toplamakta acele et...
Sabirli kullarin bu dünyada çektigi cefa, Yüce Allah’in (C.C) gözünden kaçmaz. Siz bir an olsun O’nun ugruna sabir yolunu tutun, yillarca ecrini alirsiniz. Ömrü boyunca “Kahraman” lakâbiyla gezen, onu bir anlik cesareti sonunda kazanmistir.
***
Ey evlad, önce nefsine ögüt ver, onu yola getir, sonra da baskalarini... Senin henüz islaha muhtaç hallerin var, bunu sen de biliyorsun. Bunu bildigin halde baskalarinin islâhi ile ugrasma yolunda nasil basarili olabilirsin? Gözlerin bir adim öteyi görmüyorken körleri neyle yola getirme sevdasindasin?
***
Size gereken, Yüce Yaratani sevmek ve O’ndan baska kimseden korkmamaktir. Ve bütün isleri onun rizasini gözeterek yapmak... Bunlar “Kalp” le olur, dil gürültüsüne getirip söze bogmakla olmaz. Sonra mihenk tasina vurulunca utanirsin. Kuru davaya kimse inanmaz. Halk arasinda söyledigin sözleri yalniz kaldiginda söylüyormusun?... Ayni duygulari tek basina kaldigin zaman da duyman mümkün oluyor mu?... iste bunlari yapabiliyorsan mesele yok... Kapi önünde “TEVHiD”, içeriye girince “siRK”, yakisir mi? Bu, nifak, ikiyüzlülük alametidir, içi bozuk olmanin ta kendisidir. Acirim sana, sözün kötülükten sakinma hakkinda, kalbin ise fitne çikarmaya istekli. sükrü dilinden birakmiyorsun, ama kalbin daima itiraz halinde.
***
Geliniz asiri, uygun olmayan arzularimizi bir yana atip YARATANIMIZA kosalim. Bu yolda biraz perisanlik çekelim. Ne olur sanki biraz zahmet çeksek? O’na vardiktan sonra bütün çekilen sikintilar unutulur. içimize ve disimiza hükmeden nefsimizi HAK yoluna çevirelim, Rabbimizin Elçisine, Sevgilisine basvuralim, O’nun etegini birakmayalim.
***
Bütün amacin yemek, içmek ve arzularinin tatmini olmasin. Bunlarin hepsi amaç degil, Yüce ALLAH’a (C.C.) ulasmak için birer araçtir. Bütün hedefin sana en çok gerekli olana ulasmak olmali. Sana en gerekli olan ise YARATAN’indir. O’nu ara. Her seyin bir bedeli olur. Dünyaya AHiRET, yaratilmislara ise bedel YARATAN’dir. Dünyayi kalbinden atarsan yerini HAK alir.
Yasadigin günü ömrünün son günü bil, islerini ona göre ayarla. Bu duygu sana yeter.
***
“ALLAH’tan (C.C) baska ilah yoktur,” dediginde bir “DAVA” pesine düstün demektir. Her davadasahit isterler, sahidi olmayan davasini kaybeder. Ayrica bu ugurda gelecek her türlü sikintiya gögüs gerip, sabir göstermek de birer sahid sayilir. Bunlari yaparken iHLAS’li olmak gerekir.
***
Hiçbir söz amelsiz ve ihlassiz kabul edilmez. Kainatin Efendisinin (S.A.V) yolu iHLAS’tan ibarettir.
***
Dünyalik toplarken dikkatli ol. Gece odun toplayan gibi olma. Elini uzattiginda neyi alacagini önceden kestirmelisin.
Gece odun toplayan eline geçecegini bilemez, seni de ona benzetiyorum. Ayik ol, sonra felaket büyük olur.
***
HAK’la çekisme, nefsin için O’nu kötüleme, malin azaldi diye O’nu itham etme, insanlar sana yüz vermiyor diye O’nu suçlama. Suçu kendinde ara. Her isin kendi keyfine uygun olmasini istiyorsun, en büyük hüküm senin mi yoksa O’nun mu? Sen mi fazla biliyorsun yoksa O’ mu? Merhametin O’nunkinden fazla mi?
Sen ve bütün yaratiklar O’nun kuludur. Her seyde yalniz O’nun hükmü geçer bunu sakin unutma.
***
YARATAN’in rizasina erme yolunda yapmacik hareketler fayda getirmez, bu yolda yersiz arzu ve bos temenni ile yürünmez. Hele içi baska disi baska birinin eline hiçbir sey geçmez. Bir de yalancilik ortaya çikarsa felaket o zaman baslar. Eger bu hallerin azi sende varsa hemen tevbe et ve tevbeni bozma. Tevbe etmekten ziyade, tevbeyi bozmamak esas hünerdir.
***
Böbürlenmeyi birakin, Yüce ALLAH’a (C.C) karsi büyüklük satmakta neymis? Kullara da kibirli davranmayin, haddinizi bilin. Varliginiza tevazuyu yerlestirin. Önceden ne oldugunuzu düsünün; bir damla su.
Sonrasi ne olacak malum...Bir hendege yuvarlanacak bir agirlik. Hali böyle olana büyüklük taslamak yarasir mi?
Hirsa kapilmayin, kötü arzular sizi esir etmesin. Dünyalik adamlarin kapisini asindirmayin. Ezilip büzülerek onlardan dünyalik dilenmek size yakismaz, sabirla dogru yoldan nasibini arasan daha iyi olmaz mi? Ya bir de yaptigin dilenciligin sonu bosa çikarsa... Sevgili Peygamberimizin (S.A.V) “En büyük belâ, nasibte olmayani aramaktir,” buyrugunu hiç duymadin mi? Nasibte olmayani kullar hiçbir zaman veremez. Dünya ogullarinin buna hiçbir zaman gücü yetmez.
***
Ey ilim iddiasinda bulunan, hani aglaman? Yüce ALLAH’in (C.C) korkusundan gözlerin yasariyor mu? O’ndan korkman ve günahlari itirafin nerede? Nefsinle cenk etmek ve onu terbiye etmek yok mu? O’nu HAK tarafina çagirman nerede?
Bunlarin hiçbiri sende yok. Bütün derdin kasa, masa, yemek ve eglenmek. Aklini basina al. Dünyadaki nimetlerden sana gelecek bir kismetin varsa gelir, üzülme içini ferah tut. Bekleme yükünden kurtulursun, hirsin agirligi seni yormaz. Eger bu sekilde davranmazsan, bütün bu ugrasmalarindan sana ne kalacak dersin? Sadece bir yorgunluk ve agir bir hesap...
***
Dogruluk olmadan bilginin sana ne yarari dokunur? Dogrulugun olmadigi için bilgi sana bela olur. Ögrendin, namaz kildin, oruç tuttun sebebi sana mal versinler, iyiligini görsünler, seni ögsünler oldu. Sana yakisir mi bu düsünceler?
Farzet ki halkin sana ilgisi artti, bunun ölüm anindaki sikintiya faydasi olur mu acaba? Seni sevenlerle aranda uçurumlar olacak o anda. Topladigin mallari baskalari paylaiacak, hesabi ve cezasi da sana kalacak.
***
Yazik sana! Cehennemlik isleri yaparken cenneti umuyorsun. Geçici seylerle avunuyor onlari seviyor ve senin saniyorsun. Ama yakinda elinden alacaklar.
Yaratan hayati sana emanet olarak verdi, O’nun rizasi yolunda yasamani emretti. Sen ise kendi istegin, heveslerinin pesinde hayatini tükettin. Sana verilen zenginlik, makam, sihhat birer emanettir. Bütün bunlari YARATICININ rizasina uygun yolda kullan.
***
Ey evlad, ana rahminde seni kim besledi. O halde iken ne kadar acizdin, bu hale seni getiren kim? Sen ise kendi varligina ve halka dayanmaktasin, parana, mevkine, bilgine güveniyorsun. Güvendiklerin bugün var yarin yok olabilirler. Yüce ALLAH’tan (C.C) baska her kime güveniyor veya kimden korkuyorsan o senin ilahindir. Yakinda bütün güvendiklerin yok olur kullarla aran açilir, sana karsi kalpleri katilasir, kapilari yüzüne vururlar seni kapi kapi dolastirirlar. Çagirsan yardimina kosan olmaz.
Bütün bunlara sebeb Hak’tan baskasina güvenmis olman, O’nun nimetlerini baskalarindan bilmis olmandir.
***
Yüce ALLAH’in (C.C) dininde olmayan seyleri yapmaya çalisma. Elinde iki sahit olsun; biri KUTSAL KiTABIMIZ, digeri SÜNNET-i RESULALLAH. Bunlar seni RABBiNE ulastirir. Ama sen bu sahitleri birakip nefsinin pesinden gitmeye devam ediyorsun. Elinde iki sahidin var; biri zayif aklin, digeri de sahsi arzun. süphesiz bunlar seni atesle iter. Firavun gibilerin arasina katar.
***
Ey içi bozuk, yakinda öleceksin, öldükten sonra yaptiklarina çok pisman olacaksin ama çok geç...Dilin güzel söze alistigi için konustu ve aldandi, ama kalbin hiçbir seyden anlamaz bir halde. Bu durum seni kurtarmaz. Güzel konusmayi kalb yapmali, yalnizca dilin iyi söz söylemesi faydasizdir.
Ey ALLAH (C.C) yolcularini bulamayan; varligini ve yaratilmislari HAK varligina perde eden kisi; agla, baskasina bir aglarsan kendine bin defa agla.
Tam bizim Nefsimize Göre olan Bu yaziyi Sizlerle Paylasima Sunuyorum Rabbim Razi Olsun sizlerden Mübarek kardeslerim_________________
Ne beyan-ı hale cür’et, ne figana takatim var
Ne reca-yı vasla gayret, ne firaka kudretim var...

***
bir akşam üstü yanımız da kimsecikler olmaz;
ya da olması gerekenler yanımızdakiler değildir !!!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://yurekseferi.forumzen.com
 
SAKIN SAKIN SAKIN
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
YÜREK SEFERİM :: YÜREK SEFERİME HOŞ GELDİNİZ... :: HAYATA DAİR NOTLAR :: SERBEST KÜRSÜ-
Buraya geçin: